Çatı yalıtımı ve izolasyonu tecrübe ve uzmanlık ister. Her türlü sızıntı, rutubet, nemden dolayı kararma ve ısı yalıtım sorunu nedeniyle enerji kaybını uzman çatı ustası ekibimiz ile çözüyoruz.

çatı izolasyonu ve çatı yalıtımı

Çatı İzolasyonu

Çatı izolasyonu nedir?

Çatılar binalar için vazgeçilmez birer izolasyon aracıdır. Çatı izolasyonunda amaç daima yapının ilk günkü kalitesini korumak ve daha uzun ömürlü olmasını sağlamak olmaktadır. Çatıların izolasyonu iyi yapılmadığı takdirde çatı hava şartlarından vb. etkilenecek, sonrasında ise zarar görecektir. Bir çatı zarar gördüğünde onarımını yapmak kola bir iş değildir. Bu yüzden de izolasyon malzemesi iyi seçilmelidir. Çatı izolasyonunun asıl amacı çatıların iklim şartlarından etkilenmesini önlemektir. Çatılar en çok güneş, yağmur ve rüzgâr gibi etkenlere maruz kalmaktadır ve çatı izolasyonunun ilk görevi de yağmur vb. oluşabilecek sudan korumaktır. Düzgün yapılmamış bir izolasyon ile karşı karşıyaysanız çatınızda akıntılar oluşacaktır. Bu akıntılar da zamanla rutubete sebep olur. Rutubet ilk olarak görüntü bozukluğu olarak görülse de sonrasında binayı içten içe çürütecektir. Çatı izolasyonun bir diğer amacı ise ısıdan korumaktır. Kışın gelen soğuk havadan ve yazın gelen aşırı sıcak havadan izolasyon sayesinde korunuruz. Bir binada izolasyon iyi ise kışın ısınma sorunu olmayacaktır. Yazın ise bazı evlerde sıcaktan durulmamaktadır. Bunun en büyük sebebi yine izolasyondur. Çatı izolasyonunun iyi yapılmamış olması sizin sıcaktan ve soğuktan korunmanızın önüne geçecektir.

Çatı izolasyonu nasıl yapılır?

Çatı izolasyonunun tek bir çeşidi yoktur. Her bina için farklı şekillerde yapılmaktadır. Farklı yapılara farklı izolasyon malzemeleri kullanılmaktadır. Öncelikle malzemenin kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Hava geçirmez bir katmanın sağlanması için kalın bir tabaka izolasyon malzemesi kullanılmalıdır. Kalın bir tabaka yerine daha ucuza kaçmak için iki ince tabakayı üst üste yerleştirmek yanlış bir tercih olacaktır. Bu malzeme yerleştirildikten sonra kirişler arası mesafe ölçülmelidir. Panellerin arada sıkıca durması için kirişler arası mesafeden birkaç santimetre uzun malzeme kesilmelidir. Bu malzemenin daha sıkı tutunmasına yardım edecektir. Bir diğer önemli konu ise izolasyon panelleri arasında hiç boşluk kalmaması gerektiğidir. Hava boşluğu kalmadığından emin olarak malzemelerin döşenmesi gerekmektedir. Bu noktalara dikkat ederek çatı izolasyonu yapıldıktan sonra yazın da kışın da hava şartlarının olumsuz etkinlerinden rahatça korunmak mümkün olacaktır. Tüm bunların yanında ise işi yaptırdığınız insanların işini bilen insanlar olmasına da özen gösterilmelidir. 

Diğer Çatı İzolasyonu Hizmetleri

Çatı İzolasyon Malzemesinin Önemi

Çatı İzolasyon Malzemesinin Önemi

Çatı izolasyonunda malzeme kalitesi çok önemlidir. Kalitesiz malzeme kısa sürede çatlayıp ve özelliğini kaybederek su sızıntılarına neden olur.

FİYAT TEKLİFİ İSTE

YUKARI