Çatı kaplama bilgi ve uzmanlık ister. Uzman çatı ustası ekibi ve farklı çatı kaplama malzemeleri ile hızlı ve ekonomik hizmet.

Çatı Kaplama

Bu yazımızın asıl amacı çatı kaplama işi yaptırmak isteyen herkesin aradığı bilgileri A'dan Z'ye açıklayarak bu kişilerin kafalarında beliren soru işaretlerini silmektir. Bu yazımızda çatı kaplama ile ilgili her konuya değinmeye çalışacağız. Öncelikle iki temel soruya cevap vererek çatı kaplama işinin çatı yalıtımı ve izolasyonu işinden farklarını anlatmaya çalışacağız.

Çatı kaplama nedir?

Çatı kaplama, ahşap veya metal çatı iskeletinin çeşitli malzemeler ile kaplanması işlemidir. Çatı kaplama uygulaması çatı iskeleti, su izolasyonu ve ısı yalıtımı yapıldıktan sonra çatı üzerinin çatı levhası ile kaplanır. Çatı kaplama da kullanılabilecek onlarca malzeme çeşidi vardır.

Çatı kaplama nasıl yapılır?

Çatı planı çizildikten sonra ilk önce çatı iskeleti yapılır. Çatı iskeleti çatı kaplama malzemesi ağırlığını taşıyabilecek nitelikte yapıldıktan sonra, çatı yalıtımı ve su izolasyonu yapılır. Bu işlemlerden sonra çatı kaplama veya çatı örtüsü olarak da bilinen malzemelerle (çatı kaplama levhası) çatı üzeri örtülür.

Çatı Kaplama Çeşitleri

Çatı kaplaması genel adı çatı kaplama levhası olan malzemeler ile yapılır. Piyasada çok çeşitli hammaddelerden yapılmış olan çatı kaplama levhası çeşitleri vardır. Çatı kaplama çeşitlerini hammaddelerine göre alüminyum çatı kaplama levhası, sac çatı kaplama levhası, pvc çatı kaplama levhası, bakır çatı kaplama levhası ve çinko çatı kaplama levhası olarak başlıca sınıflandırabiliriz.

Her bütçeye uygun çatı kaplama malzemesi çeşitleri piyasada bulunabilir. Ancak bu işte fiyat her şey demek değildir. Yani fiyat ilk öncelik olmamalıdır. Neden diye soracak olursanız bazı çatı kaplama malzemeleri sağlık ve güvenlik açısından risk oluşturmaktadır. Mesela ucuz çatı kaplama çeşidi olan PVC çatı kaplama levhası olası yangın durumunda yangını daha da körükleyebilir. Bu nedenle çatı kaplama malzemesi çeşitleri fiyatlarını incelerken, tek kriteriniz fiyat olmamalıdır. En çok tercih edilen çatı kaplama çeşitlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Shingle - Dekoratif Çatı Kaplama Çeşidi

Shingle (şıngıl) olarak belirtilen ürün, çatı kaplama çeşitlerinin en çok tercih edilen türlerinden birisidir. Shingle çatı kaplama malzemesinin en temel özelliği dekoratif olmasıdır. Bu nedenle de en çok tercih edilen çatı kaplama çeşitlerinden biri olmuştur. Shingle çatı kaplama görsel çeşitlerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

Galaksi Klasik ShingleYonca Modelli  ShingleYaprak Desenli  ShingleYakut Desenli  ShingleRustik Desenli  ShingleLamine  ShingleDragon İsimli  ShingleDragon Flex Shingle

Hangi çatı kaplama çeşidini seçmeliyim?

Çatı kaplama çeşidini seçerken dikkat etmeniz gereken temel özelliklere dikkat etmeniz uzun vadede daha kârlı çıkmanızı sağlayacaktır. Yani satın almayı düşündüğünüz çatı kaplaması levhasının su geçirmeyen, yanmayan, bir süre kullandıktan sonra sertleşme ve çatlama yapmayan, ağırlık bakımından hafif ve güneş ışıklarından dolayı rengi solmayan bir türde bir çatı kaplama malzemesi seçmeniz uzun vadede karlı çıkmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca seçeceğiniz çatı kaplama levhasının esnek olmasına dikkat edin. Çünkü esnek çatı kaplama levhası kıvrımlı yüzeylere ve ince kenarları daha iyi kavrayacaktır. Hangi çatı kaplama çeşidini seçeceğinize yine de karar veremiyorsanız, bizi arayarak çatı kaplama ustalarımızdan yardım alabilirsiniz.


Çatı Kaplama Fiyatları

Çatı kaplama fiyatları çatı kaplama malzemesi çeşidine göre değişkenlik gösterir. Çatı kaplama malzemesinin birim fiyatı, çatı kaplama uygulaması yapılacak olan alanın büyüklüğü ile çarpılarak fiyat hesaplanmış olur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir konu da fiyata malzemenin dahil olup olmadığıdır. Yani çatı kaplama fiyatları hesaplanırken işçilik ayrı malzeme ayrı olarak da fiyatlar verilmektedir.

Diğer Çatı Kaplama Hizmetleri

Çatı Kiremit Kaplama

Çatı Kiremit Kaplama

Kiremit çatı kaplamada en uygun fiyatlar ayazyapinakliyat.com'da! Bizden fiyat almadan çatınızı kiremit kaplatmayın.
Çatı Kaplama Levhası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çatı Kaplama Levhası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çatı kaplama levha çeşitleri nelerdir? Onlarca levha arasından nasıl seçim yapacaksınız? Daha fazla bilgi için levha ustalarımıza online soru sorun.
En İyi Çatı Kaplama Sistemi Hangisi?

En İyi Çatı Kaplama Sistemi Hangisi?

En iyi çatı kaplama sistemi hangisi? Hangi coğrafi koşula hangi çatı kaplaması en iyi performansı verir?
Ucuz Çatı Kaplama Riskleri

Ucuz Çatı Kaplama Riskleri

Ucuz PVC çatı kaplamaları insan hayatını tehlikeye atıyor. Ucuz kaplama malzemelerinden neden uzak durmalıyız?

FİYAT TEKLİFİ İSTE

YUKARI