PVC Çatı YangınBu yazımızda bazı ucuz çatı kaplama malzemelerinin risklerinden bahsedeceğiz. Bu kaplama malzemesi PVC'den yapılan kaplama malzemesidir. Adından da anlayacağınız gibi bir tür plastikten yapılan bu malzemeler insan hayatını riske atmaktadır. Öyle ki fiyatı çok ucuz olmasına karşın, üzerine atılacak bir sigara izmariti veya herhangi bir kıvılcım bu malzemenin alev almasına sebep olabilmektedir. Görevi binayı yağışlara karşı korumak olan bu malzeme, alev alma katsayısı düşük olduğundan yangına sebep olabilir.

Güvenli ve ucuz kaplama yok mu?

Elbette ki var. Bunlar yanma katsayısı yüksek, hatta yanmaz olanları var. Eğer sadece maliyet odaklı bir kaplama yaptıracaksanız buna dikkat etmelisiniz. Bunlara örnek olarak çinko çatı kaplaması, atermit çatı kaplaması ve beton esaslı kaplama levhalarını örnek verebiliriz.

Çatı kaplama malzemeleri düşünüldüğünde ürünlerin geniş bir yelpazede çeşitlendiğini görmek mümkün. Bunun sebebi farklı coğrafyalardaki, farklı iklimlere sahip binalar için farklı malzemelerin üretilmiş olmasıdır. Bu durum oldukça olağandır. Ucuz çatı kaplama çeşitleri ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer husus ise sadece malzeme fiyatı değil, aynı zamanda bakım gerektirip getirmediği, uzun ömürlü kullanım sağlayıp sağlamadığı, korozyona uğrayıp uğramadığı gibi detaylarda önemlidir. Çünkü bunların hepsi size masraf olarak geri dönecektir. 

Ekonomik çatı kaplama çeşitleri arasında herkes tarafından kullanılan atermit ilk sırayı alabilir. Çünkü herhangi bir bakım gerektirmez, uzun ömürlü kullanım sunar, ayrıca farklı iklim tiplerinde bile dayanıklılık göstererek kolay kolay yıpranmaz. Bir diğer ekonomik çatı kaplama ürünü olarak çinkolar örnek verilebilir. Malzeme masrafı ucuz olsa da aslında bir süre sonra paslanma ve çürümeye maruz kalmasından dolayı yenilenmesi gerekmektedir.


FİYAT TEKLİFİ İSTE

YUKARI