Tüm çatı sistemlerini en uygun fiyatlar ve uzman çatı ustalarımızla hızlı ve güvenilir bir şekilde teslim ediyoruz.

Teknik olarak bütün çatı sistemlerinin asıl görevi yapıları dışarıdan gelen herhangi bir atmosfer olayından korumasıdır. Okullar, evler, iş yerleri gibi pek çok yapıda bulunan çatılar; ahşap, betonarme veya çelik maddelerinden yapılabilir.

Günümüzde inşaat sektöründe oldukça gelişme gösteren çatı sistemleri, yapıların daha çok nasıl korunabileceğine göre geliştirilmektedir. Bu sistemler yoğuşma, ısı yalıtımı ve katmanların havalandırılması prensiplerine göre uygulanmaktadır. Bütün bunların yanında ısı yalıtım malzemeleri, buhar kesici ve buhar dengeleyici örtüler, son kattaki çatı kaplama malzemeleri kullanılmaktadır. Yani buradan anladığımız üzere, çatı sistemlerinde kaplama malzemelerinin yanında onları destekleyecek sistemler de kullanılmaktadır.

Bu sistemlere baktığımızda pek çok katman görmekteyiz.

Çatılardaki kaplama katmanı, yapıları güneşin UV ışınlarından koruyan, erimiş kar sularını ve birikmiş yağmur sularını uzaklaştıran bir katmandır. Burada kullanılan malzemeler ne kadar doğru ve kaliteli olursa yapılar o oranda korunmuş olur.

Yalıtım katmanı; su yalıtımı ve ısı yalıtımı olarak ikiye ayrılır. Su yalıtımını sağlayan katman, kaplama katmanının altında bulunup, erimiş kar sularının ve yağmur sularının yapı içerisine girmesini engeller. Su yalıtımını sağlayan katmanın hemen altında ısı yalıtım katmanı bulunur ve görevi iç ve dış enerjiyi dengeleyerek yapının enerji tasarrufunu sağlamaktır.

Kaplama katmanı ile su yalıtım katmanı arasında mutlaka havalandırma bölümü bulunmalıdır. Havalandırma sayesinde, güneşten gelen UV ışınlarıyla ısınan kaplama katmanı durağan sıcak bir hava oluşturur. Bu hava dışarıdaki havaya göre daha sıcak olur, yani iç enerji ve dış enerji farkı oluşur.  İç ve dış enerji farkının giderilmesi için sistemin belirli bölgelerine delikler açılır. Açılan deliklerden ısınan hava diğer ortama kolaylıkla geçiş yapabilir. Böylece sistem dengelenir. Su yalıtım sistemlerinde birikip buharlasan kar veya yağmur suları da o boşlukta nem oluşturur. Havalandırma bölgesi sayesinde bu buhar da uzaklaştırılarak sabit ortam sağlanır.

Bu sistemlerin kullanılması günümüz inşaat sektörü açısından bakıldığında aynı zamanda yapılara estetik görünüm katmakta, bunların yanında yapılara uzun ömür imkanı sağlamaktadır. Estetik olarak incelendiğinde çatı sistemleri çatı kaplama malzemesiyle aynı renk olma özelliğine sahiptir. Yani çok seçenekli sistemler bulunabilir. Uzun ömür imkanına baktığımızda ise bu sistemler, yapılarda problem çıkarabilecek olan mahya altı, baca dibi gibi kısımlarda doğru yöntemler sunarak sorunların çözülmesini sağlar.

Yalıtım açısından da büyük önem taşıyan çatı sistemleri, yapıları çeşitli iklim koşullarına karşı muhafaza edebilir ve enerjinin her mevsim korunmasını sağlar. Çatı sistemleri kullanılmamış olan yapılarda enerji muhafaza edilemez ve üretilen enerji uçar gider. Yapılan her binada su ve ısı yalıtımı yapılmalı ve bu binalarda konfor sağlanmalıdır.

Yalıtım, çatı sistemlerinin temelini oluşturur diyebiliriz. Yalıtım sayesinde yazın ısı kazancı, kışın ısı kaybı engellenmektedir. Bu sayede yapı içlerinde terleme veya küflenme gibi istenmeyen durumlar önlenerek iç ortam ve ısı konforu sağlanır. Yani diyebiliriz ki yalıtım sistemlerinin kullanılması yapıların daha çok rağbet görmelerini sağlar.

Çatı sistemlerinin önemli hale gelmesinin sebeplerinden bir diğeri de insanların artık çatıları sadece eski eşyalarını koydukları yer olarak görmeleri değil de, oraları trend bir yaşam alanı haline dönüştürmeleridir. Artık çatı katlarında hangi pencerenin daha çok ışık aldığı ve çatı katlarının aydınlanması önem kazanmıştır. Bunun haricinde yangın anında güvenilir alan olabilmesi de çatı sistemlerinde kullanılan yanmaz malzemeler sayesinde gerçekleşir. Yani kişiler bir yapıyı yaşam alanı olarak seçtikleri zaman bunlara dikkat ederler. Dolayısıyla çatı sistemleriyle ilgilenen meslek dallarının işinin uzmanı olması gerektiği bir gerçektir, çünkü bu sistemler herhangi bir doğal afet anında insan hayatına direkt olarak etki edecektir.

Diğer Çatı Sistemleri Hizmetleri

Çelik Konstrüksüyon Çatı Sistemi

Çelik Konstrüksüyon Çatı Sistemi

Çelik çatı sistemi uygulama alanları hakkında bilgi almak, çelik çatı ustalarımıza online soru sormak için tıklayınız.
Açılır Kapanır Çatı Sistemi

Açılır Kapanır Çatı Sistemi

Açılıp kapanabilen çatı sistemine ihtiyacınız varsa doğru yerdesiniz. En kaliteli sistemi en uygun fiyatlara yaptırmak için bizden teklif alınız.
Çatı Aydınlatma

Çatı Aydınlatma

Çatı aydınlatma sistemleri hakkında bilgi almak ve ustalarımıza soru sormak için tıklayınız.

FİYAT TEKLİFİ İSTE

YUKARI