Eski çağlardan itibaren tasarlanan ev veya binaların çatıları hep sabit olmuştur. Bu durum insanoğlunda alışılagelmiş bir hal alsa da aslında giderek değişen bir kültürden bahsetmek gerekiyor. Açılır kapanır çatı sistemleri genellikle cafe gibi sosyal hizmet veren işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Yani bu sistemler genellikle sigara ve nargile içilen ortamları ara sıra isteğe bağlı olarak havalandırmak için tercih edilmektedir. Ancak bu çatı sisteminin özel kullanım alanları da mevcuttur. Mesela sera gibi tarım alanları ve yazlık evin bahçesinde de bu sistem tercih edilebilmektedir. Açılır çatı sistemleri, gelişen teknoloji ile birlikte giderek yaygınlaşmaktadır. Binanın en üst kısmının isteğinize göre açılması, isteğinize göre kapanması açılır çatı sistemleri ile mümkün.

Açılır kapanır çatı sistemleri mekanik parçaların hazırlanarak montajının tamamlanması, işçilik faaliyetlerinin sonuçlandırılması gibi aşamaların ardından, elektronik sistemlerin hazırlanması aşamasını beraberinde getirmektedir. Açılır çatı sisteminin çalışabilmesi ile entegre devre elemanları hazırlanarak komutların doğru algılanması sağlanır. Böylece siz istediğinizde çatınız açılabilirken, istediğiniz de kapanabilmektedir. Üstelik bunun kontrolü oldukça kolay.

Açılır çatı sisteminde kullanılan malzemenin kalitesi çok önemlidir. Çünkü bazı naylonumsu çatı kaplama örtüleri açılıp kapama yapılırken meydana gelen katlanma ve güneş ışınlarının yıpratıcı etkisine uzun süre dayanamaz. Bu nedenle sistemin üzerine örtülecek olan örtünün ucuzuna kaçılmaması gerekir.

Açılır-kapanır çatı sistemi galerisi:

Cafe'ler için açılır kapanır çatı sistemi

Cafe'lerin bahçe kısmına uygulanan açılır çatı sistemi sayesinde sigara ve nargile dumanı istenilen zamanda mekan içerisinden tahliye edilebilir. Böylece ortam ferahlığını korur ve müşterilerinizin daha iyi vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

cafeler için açılır kapanır çatı sistemi

Açılır kapanır havuz çatısı

Açılır kapanır havuz çatı sistemiyle hem kapalı hem de açık havuz sahibi olabilirsiniz. Özellikle kapalı bayanlar için önem arz eden kapalı havuz sistemi ile müşterilerinizin rahat etmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca açık havuz tercih eden müşterilerinize de bu deneyimi yaşatabilirsiniz. Bunların dışında havuzlara kapanabilir çatı sistemi yaptırmanın bir diğer avantajı ise yağışlı havalarda havuzun kirlenmesini önlemektir. Özellikle çamur ve asit yağmurlarının havuza düşmesini engelleyerek havuz temizliğini sağlayabilirsiniz.