Çatılar binaların en üst kısmında yer alan binanın en yüksek kısmını oluşturmaktadır. Doğal afetler başta olmak üzere, sel, rüzgar, fırtına, kar, dolu gibi etkenler çatıların zamanla yıpranmasına, çökmesine, uçmasına veya kırılmasına neden olabilmektedir. Bu sorunun önüne geçmek adına çelik konstrüksiyon çatı sistemleri tercih edilmesi gerekmektedir. Çelik çatı sistemleri gerçek çelik malzemeler kullanılarak hazırlanmaktadır. 

Çelik çatı sistemleri ile çatıların uçması, yıkılması, kırılması yada çökmesi oldukça güç bir hal almaktadır. Çeliğin sağlamlığının çatılarla buluşması dayanıklı bir çatıya sahip olmayı kolaylaştırmaktadır. Yoğun kar yağışı olan bir bölgede çelik çatı sistemlerine sahip olarak karın yaratacağı ağırlıktan korunabilirsiniz.

Çelik konstrüksiyon çatı sistemleri bazen isteğe bağlı, bazen ise zorunluluktan dolayı yapılmaktadır. Mesnet genişliği çok fazla olan duvarlarda, çelik çatı yapılması zorunlu olabilmektedir. Çünkü bu aralığa güçlü bir çatı iskeleti gerekmektedir. Böylece çatı iskeleti üzerindeki yükü kaldırabilir. Bu tür yapılar genellikle fabrika, depo/antrepo çatıları gibi geniş alanlar üzerine inşa edilen çatı sistemidir.

Çelik çatı sistemi usta tercihi

Çelik çatı yapımı ustalarımız işinin ehli ustalardır. Çelik çatı yapımı maliyet olarak diğer çatı sistemlerine göre daha maliyetli olduğu için usta seçimi çok önemlidir. Türkiye'de ilk ve tek olan çatı ustasına online soru sorma uygumasını Ayaz Çatı olarak uygulamaya almış bulunuyoruz. Sizde sormak istediğiniz soruları çelik çatı ustalarımıza buraya tıklayarak iletebilirsiniz.

Çelik çatı sistemiyle alakalı görseller aşağıdaki gibidir:

Fabrika çelik çatı sistemi

Fabrika çelik çatı sistemi

Çerkezköy antrepo çelik konstrüksiyon çatı