Sert kış koşullarında yıpranan ve zamana karşı eskiyen tüm çatı sistemlerinin tamir işini uzman çatı ustalarımızla hızlı ve ekonomik bir şekilde yapıyoruz.

Çatılar binaların en üstüne inşa edilen ve binayı iklimsel olaylara karşı korumakla yükümlü olan yapılardır. Binaların tam olarak yağış gibi durumlardan rahat bir şekilde korumak adına çatılar yapılmaktadır. Bina çatıları iki kısımdan meydana gelmektedir. Birincisi taşıyıcı kısım ve çatı kaplaması olmaktadır. Çatı tamiri başlamadan önce kaplama kısımlarına dair detaylara önem verilmelidir. Ayrıca taşıyıcı sistemin değerlendirilmesi iyi olacaktır. Eskimiş ve yıpranmış olan malzemeler yenisi ile değiştirilmelidir. Taşıyıcı kısımda ise malzemeye yani ahşap, betonarme çelik malzemelerinin cinsine göre ağırlığına ve yüküne çatının eğimi hesaplanmalıdır. Çatı tamiratı yapılmadan önce çatı üzerinde bulunan baca dipleri baca sıvaları, çatı iskeleti ve su dereleri ve buna benzer tüm çatıda bulunan malzemeler uzman ekip tarafından temizliği yapılmalıdır. Çok hasar görmüş olan yerler tamiratı yapılsa dahi çatıları onarmak yerine çok detaylı bir çatı yapılması daha uygun olur.

Kiremit Çatı Tamiri

Kiremit çatı ile yapılan çatıların tamiri sırasında al kısımlarına kiremit altı olarak belirtilen tahtalar konulması daha sağlam bir işi ortaya çıkaracaktır. Bu örtü kiremitlerden sızmış olan suyu alt tarafa geçirmez. Çatı kiremitleri tek tek iyice kontrol edilmelidir. Kırılan ve çatlamış olan kiremitler yenisi ile mutlaka değişimi yapılmalıdır. Tamir esnasında kiremitler üzerinde çok dikkatli gezilmelidir. Çatı üzerinde bulunan baca dipleri su geçirmez yalıtım malzemesi ile tamiri yapılmalıdır. Bu yalıtım malzemeleri hava şartlarından dolayı zamanla yıpranmaktadır. Bu nedenle baca dipleri ara sıra kontrol edilmelidir.

Çatı iskeleti tamiri çatıların taşıyıcı sistemi tahta olan çatılarda diş etkenlerin faktörü ile ileriki zamanlarda çürüme ve kırılmalar meydana gelir. Bunları belirli bir zamanlarda kontrol etmek uygun olur. Koruyucu özelliklerini kaybetmiş olan malzemeler yenileri ile değiştirilmelidir. Kontrolü yapılmayan bu çatı sistemi ileriki zamanlarda çürümelerinden dolayı çatının çökmesini ortaya çıkarır. Bu gibi çatı iskeletleri mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir. Her işte olduğu gibi eskiyen bir durumda yenisi ile değişmek daha kaliteli durumları ortaya çıkaracaktır. 

Çatı Tamirinde Yalıtım

Çatı tamiri sırasında birtakım sorunlar ortaya çıkabilir. Bunların başında su yalıtımının delinme ya yırtılma gibi durumları ortaya çıkmaktadır. Buna bağlı olarak su yalıtım malzemelerinin de son derece kaliteli olması gerekmektedir. Kaliteli ve standartlara uygun olan yeni malzemeler ile değişim yapılmalıdır. Çatı içerisinde yer alan su derelerinin kaplamaları çok titizlikle yapılması gerekmektedir. Buna bağlı olarak daha sağlıklı bir sonuç elde edilecektir. Çatı tamirinde dikkat edilmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Uçak bakımı için kullanılacak olan malzemeler CE belgeli veya TSE belgeli olanlar kullanılmalıdır. Çatı tamiri yapılırken kullanılacak olan yalıtım veya kaplama malzemeleri projeye göre veya malzemenin kullanım kılavuzu dikkate alınmalıdır. Çatı tamirinde çalışacak olan personel kişisel koruyucular kullanılmalıdır yangın güvenliği sağlanmalıdır. Çatılarda bulunan su boruları binanın güvenliği açısından önemli bir yer tutmaktadır. Bunun için kırılmış olan çatlayan su boruları mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir Çatılar mutlaka belirli zamanlarda kontrol edilmeli hasarlı olan yerler yenileri ile değiştirilmelidir. Çatı tamiri detaylı ve kapsamlı olarak yapılmalıdır. Her yıl düzenli olarak kontrolü yapılmalı, sağlamlık testlerine girmesi gerekmektedir. Çatı tamiri işini yapmadan önce çatının özelliğini kontrol ederek tamir işleri yapılmalıdır. Çatılar farklı malzemeler ve değişik stillerde yapılmaktadır. Tamir isteyen kısımlar ilk önce belirlenmelidir. İlk önce hasarlı olan yerlerden başlanmalıdır. Çatı iskeleti komple elden geçirilmelidir. Nedeni ise çatı iskeleti hasar görmüşse tamirat buradan başlanmalıdır. Çatının ana taşıyıcısına alüminyum cam yün ile en iyi sonucu alabilirsiniz. Bunun için kalınlık en ağır 10 santim kadar olmalıdır. Çatının ana taşıyıcısı ağaç ise en ağır 5 x 10 santim ebattın da olmalıdır. Çatılarda ısı geçişi toplam kayıp olarak yüzde 25'i bulmaktadır. Bu oran nedeniyle ısıtma ve soğutma gibi durumlarda bütçeye büyük oranda yük getirmektedir. Binalarda çatı tamiri her yıl çatılar kontrol edilerek yapılmalıdır. Binalar için çatılar çok önemli konumdadır çatıların bakımı yapıldığında çok iyi verim alınmaktadır.  Çatı bakımına önem vermeden ilerlediğiniz taktirde yıllar boyunca etkili olacak büyük sorunlar dahi ortaya çıkacaktır. Bu noktalara dikkat ederek hareket etmeli ve çatı tamirine önem vermelisiniz. 


Çatı Tamiri Süresi

Çatı tamirinin düzgün yapılması binaların kullanım süreleri oldukça uzun olmaktadır. Binaların kalitesi ve uzun ömürlü olması sağlanmış olur. Binada oturan kişilerin ekonomik yönden fazla giderleri olmaz. Çatı tamirinde mutlaka kaliteli malzemeler kullanılarak yapılan tamirin uzun ömürlü olması sağlanır. Ucuz ve kalitesiz malzemeler çatı içerisinde kullanıldığında uzun ömürlü olmaz ve bütçeye büyük oranda zarar verir. Çatılar mutlaka kaliteli ve markalı malzemelerden yapılmalıdır. Yapılacak olan yalıtım malzemeleri hava şartlarına dayanıklı olmalıdır. Hava şartlarına dayanıklı olan her ürün daha kaliteli bir işi ortaya koymakla beraber ileri zamanlarda hiçbir şekilde sorun yaşatmamaya çalışacaktır. Her işte olduğu gibi çatı tamirinde de bu noktalara önem vermek gerekmektedir. Çatının her yıl bakımı yapılması her kötü durumu ortadan kaldıracağı gibi kışın sizi yarı yolda bırakacak gibi bir durumu ortaya koymayacaktır.  


Çatı Tamir Sorunları

Binalarda en çok sorun olan bölüm çatı olmaktadır. Çatı tamiri yapacak elemanlar kalifiye elemanlar olmalıdır çatı üzerinde gerilirken kiremitlerin kırılmasını engellenmelidir. Tamir bittikten sonra mutlaka yeniden gözden geçirilmeli eksik ve hatalı yapılan yerler yeniden tamir edilmelidir. Buna çok dikkat etmek gerekir. Çatıların hasarlı olması ısı kaybının olmasını tetikler bunun için çatı tamirine mutlaka önem verilmelidir. Isı kaybına neden olan bir çatı probleminde kışın daha fazla yakıt tüketmek anlamına gelecektir. Bu sefer hem çatı için ekstra masraf çıkmış olurken hem de yakıt için daha fazla bir masraf ödemiş olacaksınız. 


Diğer Çatı Tamir Servisi Hizmetleri

Ahşap Çatı Tamiri

Ahşap Çatı Tamiri

Ahşap çatılarda en sık karşılaşılan sorunlar ve tamir yöntemleri hakkında bilgiler burada.

FİYAT TEKLİFİ İSTE

YUKARI