Çatı işleri maliyetli işlerdir ve işinin ehli tarafından yapılmayan işler maddi olarak zarar etmenize sebep olarak başınızı ağrıtabilir. Sıfırdan çatı yaptırmadan veya tamir ettirmeden önce dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bunlar arasında çatı yapımı işini tanımadığınız bir şahıs yerine geçmişi olan bir firmaya teslim etmek daha mantıklı olacaktır. Çünkü yarın yaşayacağınız bir sorunda şahıs olarak bir usta sizinle muhattap olmaz ancak bu işi bir firmaya yaptırdıysanız o ustanın yapacağı işlerden firma müteselsilen sorumlu olacağından muhattap bulmanız daha kolaydır. Öyle ki bir ustaya hiçbir yaptırım uygulayamazsınız.

Çatı ustasına bir işi teslim etmeden dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Öncelikle çatı ustasının çatı alanındaki uzmanlığı ve deneyimine dikkat edilmelidir. Çünkü çatı ustalığı bu alanda yıllarca çalışmış olmayı gerektirir. Sıva ustasının uzmanlık alanı duvarlarken, çatı ustasının uzmanlık alanı çatılardır. O nedenle alanında yetkin bir usta olduğundan emin olmalısınız. 

Ustanın çatı konusunda düşüncelerinin neler olduğunu, kullanılacak malzemelerin markasını öğrenmelisiniz. Bu ustanın kaliteli bir iş yapıp yapmayacağı konusunda fikir vermektedir. Ustanın çatı işinin tamamlanmasının ardından yaşanacak olumsuz bir durumla ilgili garanti verip vermediğinden emin olmalısınız. Mümkünse bunu yazılı olarak bildirmesini talep ediniz. Örnek vermek gerekirse; işlemelerden birkaç sonra akmaya başlayan bir çatı ustanın işçilik hatasından kaynaklanabilir. Bu durumun çözümde yapılması gerekenleri ustaya işi teslim etmeden önce görüşmelisiniz.

Çatı ustasıyla en çok yaşanan sorunlar

Genelde yaşanan en büyük sorun ustanın işi tesliminden sonra yaşanmaktadır. Ustalar genelde ekstra iş yaptıklarını iddia ederek başta söyledikleri fiyattan daha fazla fiyat isteyebilmektedir. Ayrıca piyasadaki bir çok çatı ustası yaptığı işçilikten kaynaklanan sorunları çözmek için sizden tekrar ücret talep etmektedir. Yani yaptıkları işin garantisi yoktur. Ayrıca bir çok usta daha çok kâr elde etme kaygısıyla en kalitesiz malzemeleri kullanmaktadır. Nasılsa tüketicinin bir şeyden anlamadığını düşünerek o anda edebileceği maksimum kâr'ı elde etmeye çalışmaktadır. Bu nedenle kalitesiz malzeme ile yapılan işler kısa vadede sorunlar çıkarmaya devam etmektedir.

Bu nedenle bir işi ehline teslim etmek, özellikle bir firmaya teslim etmek sorun yaşamamanız açısından çok önemlidir.

FİYAT TEKLİFİ İSTE

YUKARI