Çatı yalıtımı ve izolasyonu tecrübe ve uzmanlık ister. Her türlü sızıntı, rutubet, nemden dolayı kararma ve ısı yalıtım sorunu nedeniyle enerji kaybını uzman çatı ustası ekibimiz ile çözüyoruz.

çatı izolasyonu ve çatı yalıtımı

Çatı izolasyonu ve çatı yalıtımı genellikle birbirine karıştırılmaktadır. Çatı izolasyonu bir çatının su sızdırmasının önlemek amacıyla yapılan işlemdir. Çatı yalıtımı ise genellikle gürültünün, sıcak ve soğuk havanın geçişkenliğini azaltmaya yönelik çatı izolasyon işleminden sonra yapılan işin adıdır.  Yani çatı yalıtımı yapılmış olan bir çatı su sızdırmaz diye bir durum söz konusu değildir. Çatının su sızdırmaması için binaya çatı yalıtımından önce genellikle çatı izolasyon işlemi yapılması gerekir.

Çatı yalıtımındaki amaç kış aylarında bina içindeki ısı kaybını, yaz aylarında bina içindeki soğuk hava kaybını minimuma indirerek enerji tasarrufu sağlamaktır. Ayrıca çatı yalıtımının bir diğer amacı ise dışarıdan gelen gürültü miktarını minimuma indirmektir. Özellikle tek veya iki katlı yapılar da çatı yalıtımı daha önemli hale gelmektedir. Mesela bir villa da ya da tek katlı müstakil ev çatıları en çok çatı yalıtımı talep edilen yapılardır. Çünkü burada yaşayan insanlar çatı yalıtımı olmamasının negatif etkilerini bilirler ve her ay ceplerinden gereksiz yere fazladan ödedikleri ısınma faturalarının farkındadırlar. Ayrıca burada çatı yalıtımı için karar almak 50 dairelik bir apartmanda karar almaktan çok daha kolaydır. Büyük inşaat projelerinin çatılarında zaten çatı yalıtımı ve izolasyonu yapılmaktadır. Çünkü artık yüklenici firma sattığı binanın her türlü sorununa karşı 5 yıl boyunca garanti vermek zorundadır.

Eğimli Çatı Yalıtımı

eğimli çatı yalıtımıEğimli çatı yalıtımı çatı iskeleti ile bina tavanı arasında kalan alanın çeşitli çatı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıyla yapılan uygulamadır. Eğimli çatı sisteminde yalıtım iki türlü olarak yapılabilir. Eğimli çatı yalıtımı uygulamasında genellikle çatı yalıtım şiltesi adı verilen çatı yalıtım malzemesi kullanılır. Çatı yalıtım şiltesi adeta bir yorgan gibi binanın üzerini örterek soğuk hava ile sıcak hava arasında önemli bir katman oluşturur ve sıcak havanın binayı terk etmesini büyük ölçüde engeller. Eğimli çatı yalıtımının çatı izolasyonu ile birlikte yapılmasında fayda vardır çünkü su sızdıran bir çatı yalıtım malzemesini bozarak ısı ve ses yalıtımına zarar verebilir.

Eğimli çatı yalıtım uygulamasında kullanılacak olan yalıtım malzemesinin kalitesi ve teknik özelliklerin uzman çatı ustası tarafından seçilmesi çatı yalıtımından maksimum düzeyde fayda alınmasını sağlayacaktır. Eğimli çatıların yapımında kullanılan çatı şiltesinde dikkat edilmesi gereken bazı özellikler aşağıdaki gibidir:

  1. Çatı yalıtım malzemesi olan çatı şiltesinin yapılışında kullanılan malzemelere göre kendine özgü ısı iletkenlik katsayısı vardır. Çatı yalıtım şiltesinin ısı iletkenlik katsayısı, bu şiltenin ısıyı ne kadar geçirdiğini gösteren en önemli teknik özelliktir. Isı iletkenlik katsayısı düşük olan çatı şiltesi ısıyı daha az geçireceğinden daha kaliteli bir yalıtım malzemesidir diyebiliriz.
  2. Yüksek lif dokusuna sahip bir çatı şiltesi gürültüyü daha iyi hapsederek bina içine dışarıdan gelen gürültünün azalmasını sağlayacaktır. Bu nedenle lif yapısı sık olan çatı şiltelerinin tercih edilmesi çatının gürültüye karşı yalıtımını da arttıracaktır.
  3. Çatı şiltesinin binada çıkabilecek olan olası yangınlara karşı dayanıklı olması da güvenlik açısından çok önemlidir. Çünkü yangına tepki sınıflandırması kötü olan bir çatı şiltesi hemen alev alarak yangını büyütebilir.

Teras Çatı Yalıtımı

teras çatı yalıtımıEğimli çatılardan farklı olarak teras çatılar geniş kullanım alanına sahiptir. Yani teras çatıların amacı bir binaya geniş bir balkon yapmak olarak düşünebiliriz. Teras çatı yalıtımı eğimli çatı yalıtımından farklı teknik ile yapılır.

Teras çatı yalıtımı uygulamasında tercih edilecek olan yalıtım ürünü çok önemlidir. Teras çatı türlerinde yalıtım malzemesi genel olarak çatı yalıtım levhasıdır. Yalıtımda kullanılacak olan yalıtım malzemesinin çatıyı taşıyan çatı iskeletini koruyucu yapıda olması, düşük ısı iletkenlik katsayısına sahip olması, basınca karşı dayanıklı olması, yangına karşı tepki sınıfının ve su buharı difizyonu değerlerinin iyi olması oldukça önemlidir.

Geleneksel teras çatılarında ısı yalıtım levhası, çatı izolasyon katmanının altında kalmaktadır. Böylece teras çatı izolasyonu ile suyun teras çatı yalıtım levhasına ulaşması engellenmiş olur.

Diğer Çatı Yalıtımı Hizmetleri

Çatı Yalıtımının Faydaları

Çatı Yalıtımının Faydaları

Çatı yalıtımı nasıl yapılır ve faydaları nelerdir? Neden çatılara ısı yalıtımı yapılmalıdır?

FİYAT TEKLİFİ İSTE

YUKARI