Betonarme çatı sistemi genellikle büyük garaj, depo, spor salonları, camiler, gösteri merkezleri ve alışveriş merkezlerinde kullanılır. Betonarme çatı yapımının genel amaçları sağlam ve güzel olması, estetik açıdan iyi olması ve ısı yalıtımı konusunda iyi olmasını sağlamak olarak sıralanabilir.

Yaklaşık olarak %2 eğim verilerek yapılan betonarme çatılara teras çatı denir. Betonarme çatı yapımı yada teras çatı yapımının asıl amacı üzerlerine binen yükü kaldırmasıdır. Çatı yapımı işlerinde teras çatılar genellikle balkon gibi kullanıldıkları ve bu çatıların üzerine masa, sandalye ve dolap gibi eşyalar da konulduğu için ciddi bir yük binmektedir. Bu nedenle teras/betonarme çatı sisteminin bu yükleri taşıyabilme kapasitesinin olması gerekmektedir. Teras çatı planı hazırlanırken kullanılacak olan demirlerin ve betonun kalitesinin belirli bir standartlara dayanıklı olması gerekir.

Gezilebilir teras çatılar da betondan yapıldığı için, teras çatı sistemi de betonarme çatı sistemine girmektedir. Betonarme çatı yapımında ısı yalıtımı ve su izolasyonu çok önemlidir. Gezilebilir betonarme çatı yapımından sonra ortaya çıkan sistemin katmanları aşağıdaki resimde gösterildiği gibidir.

Betonarme Teras Çatı Katmanları

Isı yalıtımı olmayan bir betonarme teras çatı sisteminin en alt taşıyıcı katmanı betondur. Bu betonun üzerinde ize daha ince bir tabaka halinde eğim betonu bulur. Eğim betonunun amacı kar ve yağmur sularının çatı oluklarına iletilmesini sağlamaktır. Bu eğim yaklaşık olarak %1-2 arasında değişmektedir. Eğim betonunun üzerine ise astar ve membran çekilir. Bunun amacı ise su izolasyonunu sağlamaktır. Betonarme teras çatı yapımının en sonunda ise seramik harcı (kalekim vs.) ve seramik bulunur. Bunun amacı ise hem estetik, hem hijyenik hem de izolasyondur.

Isı yalıtımlı teras çatı yapımında ise ısı yalıtımını sağlayan malzeme seramik ve beton arasına yerleştirilir. Bununla ilgili görseli de aşağıdan görebilirsiniz.

Isı Yalıtımlı Teras Çatı Sistemi

Bazen teras çatı ile teras çatı üzerine ayrıca yapılan sundurma çatı yapımı birbirine karıştırılmaktadır. Betonarme teras çatı ayağımızın temas ettiği kısımdır. Teras sundurma çatı ise bunun üzerine ekstradan isteğe bağlı olarak, güneşten ve yağışlardan korunmak amacıyla yapılan çatı sistemidir.

Betonarme çatı yapımında ustanın önemi şüphesiz ki çok büyüktür. Betonarme çatı ustasının işinin ehli olması, betonu düzgün yapması, eğimini usulüne uygun vermesi elzemdir. Bu nedenle betonarme çatı yapım ustası ararken ustanın tecrübeli ve işinin ehli olduğuna çok dikkat etmelisiniz. Eğer işi çatı yapım firmalarına devredecekseniz, firmanın geçmişini iyi araştırmalısınız. Çünkü yaptığı işin arkasında duracak bir çatı firması bulmak zordur.

Ayaz Çatı olarak 1999 yılından beri çatı sektöründe hizmet vermeye devam ediyoruz. Betonarme çatılar dahil yaptığımız her çatı sistemine garanti veriyoruz. Eğer çatınızda yapımdan kaynaklı bir hata olursa bizi her zaman arayabilirsiniz.

Betonarme Çatı Yapım Fiyatları

Betonarme çatı yapım fiyatları oldukça uygundur. Betonarme çatı fiyatı hesaplanırken çatı mesnet açıklığı, toplam çatı yapım alanı ve çatı yapımında ısı yalıtımı olup olmayacağı çok önemlidir. Bu konularda tercihinizi fiyat teklif formumuza belirterek betonarme çatı yapım fiyatı alabilirsiniz.

Ya da telefon numaralarımızı arayarak betonarme çatı tamiri ve yapımı fiyatları hakkında personelimizden bilgi alabilirsiniz. Betonarme çatı yapım fiyatını personelimiz size tahmini olarak verecektir. Net fiyat ancak keşif yapıldıktan sonra verilebilmektedir.

Betonarme çatı yapımı ile görsellerimiz aşağıdaki gibidir: